Den Druhý

12. září 2017 v 8:45 | Stázka |  Povídka: Sappho
~ There is no place for grief in a house which serves the Muse. ~
- Sappho
Narcissa ten večer seděla na terase svého domu a listovala si sbírkou Byronových básní. Na stole ležela petrolejová lampa, která byla jediným momentálním zdrojem světla v domě. Po terase se procházeli majestátní pávi. Jeden z nich se zastavil a Narcissu upřeně pozoroval. Ta si toho všimla a pohlédla na něj. Říkalo se, že v pávech přebývají duše zemřelých lidí, kteří na tomto ostrově žili.
,,A čí duše je ukrytá v tobě?" Zeptala se Narcissa a postavila se. Opatrně k němu natáhla ruku, páv však neuhnul ani o centimetr. Vypadal, že se jí nebojí. Narcissa jej pohladila po hlavě a opatrně rukou sjížděla až na jeho záda. Páv v ten okamžik rozevřel svá pera a Narcissa se musela pousmát. ,,Jak nádherný tvor jsi. Že by bývalý majitel tohoto sídla?" Páv peří opět stáhl a odkráčel pryč za ostatními. Narcissa se posadila zpátky na svou židli a rozevřela knihu. Z dálky byla slyšet hudba a zpěv a na obloze se sem tam objevila světlice. Oslavy byly opět v plném proudu. Narcissa knihu zavřela a nasadila si masku. Pro dnešní den zvolila šaty v barvě fialové v antickém střihu. Byly až na zem a opět k nim zvolila zlaté doplňky. Vydala se na pláž. Zastavila se až u místa, kde právě probíhalo čtení. Hermiona seděla uprostřed na židli u ohně a předčítala ze sbírky její oblíbené básnířky. Narcissa se posadila někam dozadu, odkud však měla na Hermionu dobrý výhled.
... who this time am I to persuade
to your love? Sappho, who is doing you wrong?
For even if she flees, soon she shall pursue.
And if she refuses gifts, soon she shall give them.
If she doesn't love you, soon she shall love
even if she's unwilling."
Come to me now once again and release me
from grueling anxiety.
All that my heart longs for,
fulfill. And be yourself my ally in love's battle.
Hermiona dočetla a z hlediště se ozval hlasitý potlesk. Zvedla hlavu od knihy a očima hledala Narcissu, nikde ji však neviděla. Zklamaně knihu zavřela, postavila se, pousmála a uklonila se.
,,Bylo to opravdu procítěné," ozvalo se za ni najednou. Hermiona se otočila.
,,Vy jste přišla?"
,,Ano, jak bych si to mohla nechat ujít?" Pousmála se. ,,Nicméně musím se přiznat, že jsem zde nebyla od začátku."
,,To nevadí," pousmála se Hermiona.
,,Byla jste tady celý den?"
,,Ne," zakroutila hlavou Hermiona. ,,Připravovala jsem se na předčítání, ale šla jsem se podívat alespoň na Antigonu, kterou dnes hráli. Ale řecky, takže jsem tomu moc nerozuměla," uchechtla se. ,,Nicméně ten příběh znám, takže jsem se soustředila spíše na obraz, než na zvuk," pousmála se.
,,Já viděla naposledy divadlo, když byly Shakespearovy slavnosti ve Stratfordu nad Avonou. Hamlet mne vždy nadchne," usmála se.
,,Vy jste tam byla? Já také! Možná jsme se minuly a ani o tom nevíme."
,,Možná."
,,Já miluji Romea a Julii, je to klasika."
,,To ano. Shakespearovy hry jsou vůbec mé oblíbené."
,,To mé také. Jeho dramata jsou stále nadčasová," přikývla Hermiona.
,,Vypadá to, že toho máme spoustu společného, slečno Sapfó," pousmála se Narcissa.
,,To ano, krásné Afrodité," odvětila Hermiona a Narcissa se zasmála.
,,Bohyně lásky a krásy? Čím jsem si to zasloužila?"
,,Afrodité byla pro Sapfó múza."
,,Jsem pro vás múza?" Pobaveně pozvedla Narcissa obočí.
,,Možná. Zatím nevím. Ale jednou věcí jsem si jistá. Seslali mi vás řečtí bohové a ti to nedělají jen tak pro nic za nic. Vždy k tomu mají svůj důvod," usmála se Hermiona tajemně.
,,No jistě," oplatila jí Narcissa pobaveným úsměvem.
,,Znáte dobře tento ostrov?" Zeptala se Hermiona najednou.
,,Ještě nikdy jsem si ho celý neobcházela. Znám jen cestu sem, do města a k mému domu," odpověděla.
,,A chtěla byste vidět místa, která jsou spojená s básnířkou Sapfó."
,,Ovšem," pousmála se.
,,Tak pojďme," řekla Hermiona a společně se vydaly mlčky podél pláže.
První místo, které Hermiona Narcisse ukázala, byla planina, na které ležely zbytky jakési stavby.
,,Tohle byla škola múz," usmála se Hermiona. ,,Tady Sapfó učila bohaté a dobře postavené dívky, kterým předávala nejen znalosti řečtiny, filosofie, literatury, hudby, ale také lásky. Nelíbilo se jí, že své mentory měli pouze muži, aby jim ukázali, co je o svatební noci čeká. Předávala proto těmto dívkám rozkoš a informace s tímto spojené. Několik z těchto dívek se také stalo jejími milenkami. Některé jí však zlomily srdce, protože musely odejít a vdát se za muže, které jim vybrala rodina. Ale vždy říkávala ,,There is no place for grief in a house which serves the Muse" a tím se také řídila.
Narcissa si povzdychla, protože její osud byl stejný jako osud těchto dívek. Nakonec však pouze řekla: ,,To museli mít rodiče radost, že je učila takovýmto věcem."
,,To asi ano," zachechtala se Hermiona.
Dalším místem byl chrám bohyně Afrodité.
,,Sem se chodila modlit. Jak jste mohla slyšet v mé poslední básni, Sappho často zahořela láskou k nějaké dívce a prosila Afrodité o pomoc. O svých osudových ženách a dívkách pak psala básně a některé z nich se uchovaly, i když většinou pouze fragmenty. Když už byla starší, stěžovala si, že se od ní bohyně odvrátila. Já si ovšem myslím, že starší ženy mohou být mnohdy mnohem víc okouzlující, než mladé dívky," trochu se začervenala, protože si vzpomněla na Narcissu. Na okamžik se ztratila ve svých myšlenkách. Myslela na to, co asi v tuto chvíli dělá a jak moc by si přála, aby teď s ní zde mohla být ona, i když společnost neznámé ženy bez tváře jí byla také příjemná. Možná víc, než si přiznávala. Líbilo se jí to vzrušení z neznáma. Ani jedna nevěděla, kdo se za maskou té druhé ukrývá a proto mohly být tím, kým samy chtěly. Cítila to tak i Narcissa. Byl to úplně jiný svět. V rozpoložení, ve kterém právě byla, by s neznámou dívkou šla klidně až na kraj světa, jen pokud by se nemusela vrátit k životu, který za sebou na krátký čas zanechala v Británii.
,,Pomodlete se k ní, třeba vám dá tu, kterou stále nosíte v srdci," řekla Narcissa a Hermiona se ošila.
,,Pojďme dál," řekla jen a vykročila od chrámu směrem k moři. Zastavila se až na okraji skály. Pohlédla z ní dolů a mírně se jí zatočila hlava. Narcissa ji chytila zezadu okolo pasu a stáhla ji zpátky. Hermionu při jejím doteku zamrazilo.
,,Na tohle jste ještě moc mladá," podotkla Narcissa a Hermiona se začervenala.
,,Díky," odpověděla a povzdychla si, když ji Narcissa opět pustila.
,,Takže, co je tohle za místo?"
,,Říká se, že tady Sapfó skočila dolů kvůli nešťastné lásce k jednomu rybáři."
Narcissa se na ni zmateně podívala. ,,Ale já myslela, že preferovala dívky."
,,To ano, ale když máme šanci na lásku, co na tom záleží, zda je to žena či muž?" Narcissa nic neřekla, jen se na Hermionu dívala. Ta udělala krok k okraji útesu a opět pohlédla dolů. ,,Z tohoto útesu skočilo více lidí trpících nešťastnou láskou. Říká se, že pokud člověk pád do moře přežije, bude od lásky očištěn a kdo ne, no, ten stejně tak."
,,To je poněkud kruté," poznamenala Narcissa.
,,Možná."
Starší žena na ni pohlédla. ,,Skočila byste? Kvůli ní?"
,,Vždyť téměř ani neví, že existuji."
,,Neřekla jste jí to proto, protože dokud neuslyšíte její odmítnutí, stále budete mít jistou naději, že ano?"
Hermiona neodpověděla, stále se dívala dolů.
,,Vy byste pro někoho skočila?" Otočila se na ni Hermiona najednou.
,,Já nemám pro koho. Mne Afrodité zavrhla již v kolébce."
,,Nikdy jste nikoho nemilovala?"
Vzpomněla si na jistou dívku z Bradavic, stejný ročník, avšak z Havraspáru. Mudlorozená. Nikdy jí to neřekla, nemělo by to smysl. Pohlédla na Hermionu a zakroutila hlavou. ,,Nikdy."
Hermiona ji beze slova vzala za ruku a kráčela s ní zpátky k chrámu. Když se zastavila, Narcissa na ni nechápavě pohlédla.
,,Zkuste to, třeba to vyjde," pobídla ji Hermiona.
,,Co bych měla udělat?"
,,Stačí jen požádat."
Narcissa si povzdychla. Přišlo jí to absurdní, ale co mohla ztratit. ,,Mocná bohyně lásky Afrodité, prosím tě o lásku, která mi byla v životě odepřena a po které toužím ze všeho nejvíce. Pokud mne slyšíš, pomoz mi prosím najít takového člověka, který mne bude milovat a kterého budu milovat já. Dej mi šanci na svobodnou volbu, alespoň jednou v životě," skousla si ret a sklopila zrak. Hermiona ji vzala za ruku.
,,Třeba to vyjde."
,,Snad..."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama